Istnieje szereg sposobów pozwalających na skuteczne ocenianie szkolenia.
W latach 60 Kirkpatrick stworzył własną teorię, tak zwaną teorię Kirkpatricka. Ocenianie szkolenia odbywa się tu na czterech poziomach, z czego dwa są istotne z punktu widzenia organizacji, a kolejne dwa z punktu widzenia jednostki.
Te cztery oceniane na szkoleniu poziomy to reakcja, nauka, zachowanie oraz rezultaty (wyniki). Jest to bodajże najbardziej tradycyjny model oceny szkoleń, ale i najbardziej rozpowszechniony. Ulegał on nieznacznym modyfikacjom przez różnych znanych teoretyków.
————————
Wybierz odpowiednie szkolenia i kursy dla swojej firmy ze strony http://www.kursy24h.pl
————————
Metoda ta uważana jest za jedną z najtańszych, stad wiele organizacji chętnie korzysta z niej.
Efektywność szkoleniową możemy badać także bardziej nowoczesnymi metodami- przykładowo ROI. Wprowadza on ocenianie finansowych wskaźników. Oblicza się tu koszty pośrednie i bezpośrednie szkolenia. Za prekursora ROI uważa się Jacka Philipsa. Firmy inwestują w pracowników- poprzez szkolenia najczęściej dla osiągnięcia efektów finansowych, nie trudno więc o popularność wprowadzenia do oceny szkolenia ROI.
poznaj – Oczekujesz czegoś więcej niż nudnej konferencji? Wybierz to miejsce na następny event.
ROI wprowadza także zrównoważoną kartę wyników- poza sferą finansów (perspektywa finansowa), w szkoleniu istotne jest także osiąganie innych wyników – za takie uznano tu: perspektywę klienta, perspektywę rozwoju, procesy wewnętrzne.
————————
Organizując szkolenia wybieraj najlepsze miejsca ze strony http://www.konferencyjne.pl
————————
Rozwój szkoleń, ich rosnąca popularność doprowadziła także do eksperymentalnego szacowania efektów szkoleń – wszak nie wszystko da się obiektywni zmierzyć w żadnej we wspomnianych metod.
Poza tym istniej także tak zwany wskaźnik ROE – polega on najprościej mówiąc na ocenie zgodności celów z osiągniętymi rezultatami. Jak widać istnieje szereg przeróżnych metod i sposobów oceniania efektywności szkoleń prowadzonych w organizacjach.
Szkolenia są bardzo istotne dla prawidłowego rozwoju firmy i jej zasobów.